Vad kan man sälja med klassen?

[24 lättsålda produkter]

Vad kan man sälja med klassen? 

Ska ni sälja med klassen? Då behöver ni först välja ut en produkt som både är lättsåld och har bra kvalitet.

Efter att ha hjälpt 1000-tals skolklasser tjäna pengar, har vi samlat på oss kunskapen om vilka produkter som finns – och nu listat massor av lättsålda och bra saker att sälja med klassen och guidar er i ert val.

Bland annat så tar vi upp varför just förbrukningsvaror (som t.ex. kaffe) är lätta att sälja och andra saker som “säljer sig själv”.

Att hitta vad man kan sälja med klassen kan vara knepigt, men här en överblick som kommer hjälpa er att få svar på frågan ”Vad kan man sälja med klassen?”:

1. Sälja kaffe
2. Sälja salami / sälja korv
3. Sälja kakor
4. Sälja Newbody
5. Sälja kryddor
6. Sälja saffran
7. Sälja choklad
8. Sälja tulpaner
9. Sälja toapapper
10. Sälja ljus
11. Sälja polkagrisar
12. Sälja grillkol
13. Sälja julblommor
14. Sälja julpapper
15. Sälja olivolja
16. Sälja godis
17. Sälja fröknäcke
18. Sälja praliner
19. Sälja julkort
20. Sälja tvättmedel
21. Sälja tandborstar
22. Sälja té
23. Sälja fryspåsar
24. Sälja polkagrisar

 

Sälja kaffe med Kaffekassan

-snittförtjänst över 10.000 kr!

Kaffekassan erbjuder skolklasser och föreningar högkvalitativt ”specialkaffe” (special = väldigt fint och gjort på exklusiv kaffeböna)  som de får sälja i ett fint paket (3x200g) till ett pris på 150 kr med provision på 52-26 kr.

Detta koncept är beprövat med tusentals skolklasser, lag och föreningar som hjälpt massor av hushåll få hem ett riktigt gott kaffe, levererat till dörren – samtidigt som grupperna tjänat pengar till sina klasskassor eller lagkassor.

Provisionen är hög och det är inte ovanligt att skolklasser och föreningar tjänar över 10.000 kr på en enda försäljning.

Fördelar med att sälja kaffe:

      • Lätt att sälja eftersom det är en förbrukningsvara (4 av 5 hushåll köper kaffe regelbundet)
      • Rimligt ut-pris för kunden
      • Hög provision
      • Ingen risk

Nackdelar:

    • Alla dricker inte kaffe (vissa föredrar té)

Nyfikna på att sälja kaffe? Läs mer här!

Att sälja salami: Gott! men är det lättsålt?

För att svara på frågan:

Vad kan man sälja med klassen?

Så är detta ett tips som visat sig fungera.

Salami har funnits väldigt länge på marknaden och det är eftersom de har ett koncept som innefattar en delikatess, och få kan säga nej till goda delikatesser.

Om ni vill sälja med klassen så är en god salami ett alternativ att överväga, det finns dock många som är av åsikten att salamin har ett aningen högt pris.

Då kan ni alltid kontra med att säga att kostnaden av salamin har med göra att ni som grupp kommer få ta del av pengarna till er resa eller ändamål. Detta motargument brukar fungera bra.

Förtjänsten är okej och ni behåller ca 30% av totala försäljningsbeloppet.

 

Fördelar med att sälja salami:

  • Välkänd produkt
  • Helt okej service
  • Möjlighet att tjäna mycket pengar

Nackdelar:

  • Låg förtjänst
  • Högt pris på produkten
  • Vissa folk är trötta på salami 

Sälja kakor till klasskassan

Andra saker att sälja med klassen är exempelvis kakor.

Företaget “Kakprofessorn” har goda kakor som säljs till ett bra pris av skolklasser och föreningar. De erbjuder flera olika kaksorter som ni får sälja till ett fast pris på 50 kr.

Väldigt likt konceptet som Kakservice erbjuder, ett annat företag som har mer eller mindre samma koncept.

Ni kan antingen beställa så många kakburkar ni tror ni kommer sälja med klassen, göra försäljningen, och sedan betala fakturan och behålla mellanskillnaden som ligger på ca 32% i skrivande stund.

Det går att sälja med klassen innan ni beställer de faktiska kakburkarna och istället ta upp beställningar via en säljlista också. Detta är det mest rekommenderade alternativet av flera företag som hjälper skolklasser, lag och föreningar att tjäna pengar till sina drömresor och annat.

 

Fördelar med sälja kakor:

  • Billig produkt
  • Välkänt koncept
  • Beprövad produkt
  • Omtyckta kakor

Nackdelar:

  • Svårt att tjäna mycket pengar pga lågt ut-pris (ni tjänar ca 20 kr per såld produkt)
  • Fler och fler väljer en hälsosammare livsstil och väljer bort kakor

 

    0 kommentarer

    Relaterat inlägg:

    Sälja Newbody strumpor, kalsonger och trosor

    Newbody är ett företag som hängt med riktigt länge nu, och även fast företaget främst inriktar sig mot idrottsföreningar så kan man som skolklass också sälja med de och tjäna pengar till klassresan.

    Ni kan tjäna pengar genom att sälja moderna och kvalitativa sportkläder såsom underställ, strumpor m fl.

    Fördelar med Newbody är:

    • Populära produkter som alla behöver
    • Kvaliteten är bra

    Nackdelar:

    • Låg provision
    • Dyra priser för enkla strumpor och träningskläder

     

     

    Sälja kryddor och tjäna pengar

    Kryddor är ett intressant alternativ för skolklasser och föreningar, och att sälja högkvalitativa kryddor kan vara väldigt lönsamt.

    Det är dock svårt att hitta äkta gourmet-kockar som köper detta, eftersom de redan har en redig kryddhylla hemma.

    Det går att sälja ganska smidigt dock, med tanke på att de inte tar upp så mycket plats och de flesta uppskattar några extra kryddor i köket.

    Det finns flera företag som erbjuder detta, med flera olika kryddor såsom tacokryddor, orientaliska kryddor, och mer.

    Det och kan säljas av både skolklasser och idrottsföreningar.

     

    Fördelar med kryddor:

    • Bra provision
    • Möjlighet att sälja saffran, tacokrydda eller choklad

    Nackdelar:

    • Metoden är inte beprövad under en längre tid
    • Inte alla lagar mat flitigt och behöver fler kryddor

    0 kommentarer

    Sälja saffran precis innan jul

     

    Att sälja saffran innan jul är bland det mest lönsamma man kan göra som skolklass, lag eller förening.

    Folk är generellt mer givmilda kring jultiderna och det finns oändligt med möjligheter när det kommer till att använda saffran i köket.

    Allt från traditionella lussbullar (även kallat “saffranskuse” eller “dövelskatt” förr i tiden) till persisika maträtter kan man använda saffran till.

    Att sälja saffran är därför rekommenderat, men inte under hela året.

     

    Fördelar med att sälja saffran:

    • Perfekt att sälja innan jul när folk är extra givmilda
    • Låg vikt, det blir lättare att leverera till slutkund

    Nackdelar:

    • Det går inte lika bra att sälja på våren
    • Saffran är generellt dyrt, så det kan vara svårt att få bra provision

    0 kommentarer

    Sälja choklad med klassen?

    -en god (och mumsig) idé!

    Ett annat svar på ”vad kan man sälja med klassen” är att sälja choklad. Att sälja choklad med klassen är ett annat alternativ som växt fram under de senaste året som ett bra alternativ.

    Choklad är något som uppskattas av många i Sverige, även fast det innehåller mycket socker. Och för de som vill unna sig så är en chokladbit ofta underbar.

    Därför gör denna produkt sig extra lämpad som present, så om ni ska sälja choklad med klassen rekommenderar vi att informera era kunder om att det passar perfekt som en present (om personen inte äter choklad så ofta).

     

    Fördelar med att sälja choklad:

    • De flesta tycker det är gott
    • Perfekt present
    • Låg vikt = enkel leverans

    Nackdelar:

    • Onyttigt på grund av sockerinnehållet
    • Svårsålt till folk som inte gillar choklad

    0 kommentarer

    Går det fortfarande att sälja tulpaner till klassresan?

    Det går att sälja sälja tulpaner till klassresa, det är till och med ett alternativ som funnits väldigt länge och har blivit uppskattat av grupper över hela landet.

    Tulpaner kan dock vara lite knepiga när det kommer till leveransen, eftersom blommor är väldigt sköra och går sönder lätt.

    När en klass eller lag säljer tulpaner är ett tips att förbereda bärkassar till dessa, annars riskerar man att tulpanerna går sönder eller ser lite halvt förstörda ut. Att sälja tulpaner till julen kan även kombineras med att sälja julblommor.

     

    Fördelar med att sälja tulpaner till klassresan:

    • En perfekt romantisk present
    • Hyfsat pris

    Nackdelar

    • Det är inte alla som köper tulpaner
    • Kan gå sönder lätt

    0 kommentarer

    Sälja toapapper med klassen

    Det behöver ju alla? 🙂

    Andra saker att sälja med klassen är till exempel toapapper. Det är en produkt som är svår att argumentera emot. För vem behöver inte det?

    Det är dock inte den roligaste produkten att sälja. Att ställa frågan “vill du köpa toapapper av mig?” till grannen eller den vännen du känner lite halvt kan bli lite pinsamt om du inte har en självsäkerhet av stål.

    Personligen hade jag satsat på något mer “vardagligt” och en produkt som är lättare att prata om, t.ex kaffe. Det är framförallt ungdomar som säljer produkterna och de måste känna att de kan stå bakom det de säljer för det bästa resultatet till skol- och lagkassan.

     

    Fördelar med att sälja toapapper:

    • Det är verkligen alla som använder toapapper i Sverige
    • Bra pris

    Nackdelar:

    • Kan vara pinsamt att sälja
    • Tar upp mycket plats vid leverans till skola eller klubblokalen

    0 kommentarer

    Sälja ljus för att få in mer i lag- och klasskassan

     

    Ljus kan vi alla få mer av tycker jag – speciellt i Sverige.

    Det är så himla lätt att man lever livet nästan helt i mörker när det är vinter i Sverige, det kan vara mörkt när man åker till jobber och mörkt när man är på väg hemåt igen.

    Lite ljus livar upp vardagen och får en på bättre humör. Vem kan säga nej till det? Speciellt när era kunder samtidigt får stödja er i resan mot erat sparmål.

     

    Fördelar med att sälja ljus:

    • Bra som present
    • En härlig produkt att köpa för att skämma bort sig lite
    • Livar upp vardagen

    Nackdelar:

    • Kan ses som “onödigt”
    • Det är inte alla som köper ljus regelbundet

    0 kommentarer

    Sälja godis med klassen

    Vill ni sälja godis med klassen eller laget?

    Kakservice som nämndes ovan erbjuder inte bara skolklasser och föreningar att sälja kakor, utan man kan även sälja godis med deras koncept.

    Godiset som är mest populärt är ”Lillebrors kola” och har en grön burk (dessa säljs precis som kakorna för 50 kr).

    Fördelar med att sälja godis:

    • Ungdomar gillar ofta godis, så det blir lättare att få de motiverade
    • Billig produkt
    • Fungerar okej som present

    Nackdelar:

    • Alla kommer inte köpa på grund av att det är onyttigt och onödigt

    0 kommentarer

    Sälja fröknäcke

     –nyttigare än godis!

    Ett annat alternativ till vad man kan sälja med klassen är att sälja frökäcke. Det har blivit populärt på senaste tiden eftersom det är en rådande hälsotrend, och den trenden visar inga tecken på att stanna upp under en lång tid.

    Företaget Kakservice erbjuder er att sälja fröknäcke i kombination med kakor och godis, tanken är att kombinera det onyttiga alternativet med något lite nyttigare.

    Så om era kunder säger att de inte vill köpa godis eller kakor eftersom det är onyttigt, så har ni ett motargument: ”Köp vårt nyttiga fröknäcke istället!”.

     

    Fördelar med att sälja fröknäcke:

    • Billig produkt
    • Bra produkt att sälja i kombination med godis och kakor

    Nackdelar:

    • Inte alla som äter fröknäcke
    • Låg provision (ca 20 kr per såld produkt)

    Sälja praliner

    -perfekt att bjuda gäster på!

    Ett gott och trevligt alternativ till er klassförsäljning är att sälja praliner.

    Om gruppen bestämmer sig för att sälja praliner kommer det nog uppskattas i många hushåll. Praliner är något som är perfekt att bjuda på om en har gäster hos sig och funkar även lika bra att ta med sig praliner om man är bortbjuden och ge som tackpresent.

     

    Fördelar med att sälja praliner:

    • Bra att bjuda på om man har gäster
    • Bra present om man blir bortbjuden på middag
    • Okej pris

    Nackdelar:

    • Inte särskilt hälsosamt
    • Folk kan tycka det är för dyrt att köpa

    Sälja julkort

    Ett utmärkt val att tjäna pengar på vid jultider

    Saker att sälja med klassen under vintertid är julkort. Det är en perfekt sak att sälja när det börjar närma sig jul.

    Att sälja julkort är något er klass kommer ha enkelt att göra då nästan alla familjer i Sverige skickar ut dem när det nalkas juletider.

    Däremot är det kanske inte lika enkelt att sälja julkort om ni har en försäljningsperiod på våren.

     

    Fördelar med att sälja praliner:

    • De flesta hushållen behöver ett par stycken till varje jul
    • Roligt att sälja när det närmar sig jul då man själv får mer julkänsla

    Nackdelar:

    • Otroligt säsongsbaserat, nästan rent av omöjligt att sälja julkort på sommaren

    Sälja tvättmedel

    Ingen vill bära smutsiga kläder

    En smart ide är att sälja tvättmedel. Alla hushåll i Sverige behöver på en daglig basis tvättmedel då ingen vill gå runt i smutsiga och illaluktande kläder.

    Om er grupp väljer att sälja tvättmedel kan ni nog räkna med att få sålt en hel del. Däremot tycker inte kanske ungdomarna som ska sälja tvättmedlet det är särskilt roligt.

    Gruppförsäljningen måste ju vara rolig att utföra också!

     

    Fördelar med att sälja tvättmedel:

    • Alla hushåll i Sverige använder sig av tvättmedel
    • Kan inte ha för mycket tvättmedel hemma då det alltid går åt.

    Nackdelar:

    • Man vill använda tvättmedlet man alltid använder
    • Kan bli tungt att bära runt på för ungdomarna när de ska dela ut det

    Sälja tandborstar

    Ingen vill gå och lägga sig med ofräscha tänder

    Är klassen eller laget sugna på att sälja tandborstar? Att ha ett par extra tandborstar i hemmet är perfekt att ha då man aldrig vet vem som kanske sover över.

    Det är också enkelt att sälja tandborstar då de inte tar stor plats eller väger särskilt mycket när man ska dela ut dem till kunderna.

    Det finns några olika företag att välja mellan om er klass bestämmer er för att sälja tandborstar.

     

    Fördelar med att sälja tandborstar:

    • Enkelt att sälja då de flesta kan behöva en, två extra tandborstar

    Nackdelar:

    • Använder man en eltandborste behöver inte kunden någon

    Sälja té

    För alla som inte känner för att dricka kaffe

    Att sälja té är ett alternativ till att tjäna ihop pengar till klassen.

    Det som är bra med att sälja té är att de flesta svenskarna älskar att dricka det vilket gör det väldigt lättsålt. Det som dock kan vara lite mindre bra är att man kan ha sitt favoritté och har svårt att testa och lägga pengar på nya sorter.

    Vill er grupp sälja té finns det flera olika företag som erbjuder det i sitt sortiment.

     

    Fördelar med att sälja té:

    • Nästan alla svenskar dricker té om de blir bjudna på det
    • Det finns oftast många alternativ av te man kan välja mellan

    Nackdelar:

    • Folk kan vara kräsna när det kommer té
    • Man har oftast sitt favoritté

    Sälja fryspåsar

    Något som alltid behövs i alla hushåll

    Saker att sälja med klassen som är väldigt lättsålda är att sälja fryspåsar.

    Alla hushåll behöver fryspåsar då det är en förbrukningsvara som man aldrig kan ha för mycket av då man hellre är säker på att man har för mycket än att det någongång skulle ta slut.
    Att sälja fryspåsar är dock kanske inte lika roligt att sälja som t.ex. det är att sälja choklad eller annat godis.

    När man har en gruppförsäljning är det bäst att man väljer något som gruppen kan känna sig motiverad att sälja. Om inte gruppen känner sig motiverad blir inte försäljningen bra.

    Därför är det oerhört viktigt att man säljer intressanta produkter eller produkter som gruppen tror sig kunna tjäna mycket pengar på.

    Är en grupp intresserade av att sälja fryspåsar finns det olika aktörer på marknaden som erbjuder detta.

     

    Fördelar med att sälja fryspåsar:

    • Alla hushåll behöver fryspåsar
    • Det är en lättsåld produkt

    Nackdelar:

    • Kanske inte är så roligt att sälja för ungdomarna

    Några tankar kring att sälja polkagrisar

    Varför ska man välja att sälja polkagrisar för att tjäna pengar till gruppkassan?

    Att sälja polkagrisar kan både bli lyckat men också mindre lyckat. För att en polkagris försäljning ska bli lyckad krävs det av er grupp att ni säljer otroligt stora mängder.

    Sedan är det kanske inte helt lätt att sälja polkagrisar då inte alla tycker om smaken.

    Däremot kan klassen tycka det är otroligt roligt att sälja polkagrisar och det är kanske det viktigaste.

     

    Fördelar med att sälja polkagrisar:

    • En rolig produkt att sälja för ungdomarna

    Nackdelar:

    • Behöver sälja många för att gruppen ska få ihop pengar
    • Alla tycker inte om polkagrisar

    0 kommentarer

    Sammanfattning på vad

    kan man sälja med klassen

    Jag hoppas du har fått svar på frågan ”vad kan man sälja med klassen” och har hittat saker att sälja med klassen genom att ha läst denna artikeln. Det spelar i grund och botten faktiskt inte så stor roll som ni kan tro att välja en lättsåld produkt. Om ni lyckas med en stor försäljning eller inte kommer i huvudsak att bero på er grupps motivationsnivå, antal personer som ni frågar om de vill köpa, och hur mycket tid ni lägger ner på det.

    Självklart finns det bättre produkter och sämre produkter, jag menar bara att produkten i sig inte är en garanti för att ni ska lyckas. Jag rekommenderar alltid mina nära vänner att testa på en kaffeförsäljning när de ska samla ihop pengar till sin grupp – eller åtminstone en förbrukningsvara.

    Förbrukningsvaror – sånt vi köper ofta, tandkräm, rakblad, mat, dryck, detta är produkter som alla vi kommer behöva. Se till att sälj något som folk faktiskt redan behöver, så gör ni era kunder nöjda, och kan tjäna samtidigt ihop en rejäl summa till er grupps mål.

    0 kommentarer

    Skriven av: Erik Pettersson

    Kaffekassan.se

    Betyg: 4,6

    Antal röster: 58

    Artikel publicerad 3 Februari 2020