När handbollsklubben Torslanda HK F2015 ville samla in pengar till cuper, träningsmaterial och roliga aktiviteter utanför planen bestämde sig laget för att testa något nytt: en försäljning med Kaffekassan. Det blev en riktig fullträff. På bara en månad lyckades laget dra in hela 25 500 kronor!
”Jag visste sen innan att det var gott kaffe, och det är något man har nytta av, som alla använder.” Berättar lagföräldern Marie.
Försäljningen med Kaffekassan var lagets allra första och därför extra spännande. Men målen var höga från start.
”Vi siktade på att alla skulle sälja 10 produkter var. Vi räknade att vi behövde nå runt 350 produkter för att nå maxförtjänsten. Och vi nådde det!” Berättar Marie stolt.
Barnen engagerades från start. Föräldrarna visade hur det funkade och många barn gick ut och sålde själva.
"Det var lättsålda produkter. Kaffe är ju sånt som de flesta dricker."
Med cirka 35 säljare blev försäljningen en riktig laginsats. Att kunna följa försäljningen i realtid och se topplistan i appen gjorde det till en kul tävling.
”Det peppade många. Så fort någon sålt mycket blev andra motiverade.”
Försäljningsperioden pågick i cirka en månad, precis lagom för att alla skulle hinna utan stress. Produkter som Aroma Organic, ljussläckare, muggar och bivaxdukar blev favoriter.
”Det var sånt man själv hade köpt om någon knackat på.” Säger Marie.
Monica, en till lagförälder som varit involverad i tjejernas försäljning, betonar vikten av att produkterna som säljs ska ha ett värde:
"Jag tycker det är viktigt att sälja sådant man har nytta av, och inte bara 'köper för köpandets skull'."
Försäljningen prickade dessutom in en period då kaffepriserna rusade i butik.
”En granne köpte på sig massor, han hade varit i butiken och där var det länsat på kaffe.”
Med hjälp av Kaffekassans digitala verktyg fick föräldragruppen full koll på försäljningen. QR-koder, webshop och tydlig uppföljning gjorde hela processen smidig och lätt att hantera, från registrering till slutleverans. Administrationen flöt på utan krångel, och känslan var att det hela gick så smidigt det bara kunde.
”Det var väldigt smidigt, och lätt att hålla koll på hur försäljningen går. Det gick så smärtfritt det kunde gå.” Berättar Marie.
Totalt såldes 352 produkter, ett snitt på cirka 10 per person. Resultatet blev ett kvitto på att försäljningen faktiskt funkar. Och inte minst, pengarna skulle komma väl till pass för kommande cuper och material.
Laget planerar att använda vinsten till att delta i Partille Cup, en beachhandbollskupp och två höstcuper, samt köpa in nya träningsredskap som bollnät och hinder.
Framför allt vill de säkerställa att alla tjejer i laget kan följa med, oavsett familjens ekonomiska situation.
Dessutom hoppas de att pengarna även ska räcka till aktiviteter utanför planen, sådant som stärker gemenskapen och gör att laget får kul ihop även utanför handbollshallen.
Skriv i rutan ovan.
För den som funderar på att starta försäljning delar Torslanda HK F2015 med sig av sina bästa tips:
Gör som Torslanda HK F2015 och starta en försäljning med Kaffekassan. Ni får tillgång till ett brett sortiment med över 30 populära produkter, smarta verktyg och en av marknadens högsta förtjänster.
Klicka på knappen nedan för att beställa ett kostnadsfritt säljpaket och sätt igång redan idag!