Vad kan man sälja med klassen? [30 metoder] - Kaffekassan

Vad kan man sälja med klassen? [30 bästa metoderna]

Inlägg

Ska ni sälja saker med klassen eller laget för att tjäna pengar? Då har ni kommit rätt! Vi har över 8 års erfarenhet av klass- och lagförsäljning och har hjälpt över 50 000 ungdomar att nå sina försäljningsmål.

Nedan har vi sammanställt en lista med 30 saker att sälja med klassen. Det är en lista packad med de mest lättsålda och bästa sakerna att sälja till klassen och ni kommer garanterat hitta något som passar just er klass.

Så vad väntar ni på? Läs vidare för att hitta den perfekta produkten för er klass eller lag.

Sälj lyxigt kaffe & återanvändbara produkter [Rekommenderas]

Klass 6A tjänade tjänade 16 951 kronor med Kaffe, té & hållbara produkter 

 

”Det roligaste var att det gick så bra.” säger Sandra, klassens lärare, som glatt berättar om elevernas engagemang.

Sandra
Lärare

 

Sälj kaffe med klassen, laget eller föreningen med Kaffekassan. Företaget erbjuder ett hållbart koncept med kaffe, hela bönor, termosflaskor, återanvändbara kaffefilter i produktsortimentet. De ger också en hög provision per såld produkt (47-67 kr).

Hur mycket pengar vill ni tjäna?

Kaffet är etiskt producerat, där sorten Aromica Organic har KRAV-märkning samt ekologisk certifiering.

Säljkonceptet är redan beprövat av tusentals ungdomar med över 100 000+ produkter sålda. Massor av hushåll får årligen möjligheten att köpa hem riktigt gott kaffe samtidigt som de stöttar lag, klasser och föreningar.

Provisionen är hög och det är inte ovanligt att skolklasser och föreningar tjänar över 14 000 kr på en enda försäljning.

 

Fördelar med att sälja med Kaffekassan:

  • Insamling med kaffe är lättsålt eftersom det är en förbrukningsvara (4 av 5 hushåll köper kaffe regelbundet)
  • Sortiment av andra klimatsmarta produkter (termos, återanvändbara kaffefilter, återanvändbara sugrör) som ökar chanserna att fler köper
  • Svenskrostat delikatesskaffe av högsta kvalitet
  • Hög provision med upp till 67 kr per såld produkt
  • Ingen ekonomisk risk
  • Går att sälja genom egen webbshop via enkelt gränssnitt
  • Fri frakt (förutsatt att gruppen säljer 100 st eller fler produkter totalt)
  • De erbjuder även té för era kunder som inte dricker kaffe

 

Nackdelar:

  • Kaffet är lite dyrare än i butik, så varje säljare behöver vara tydliga med att de säljer till en klassresa/lagresa och berätta om att kaffet har högre kvalitet än i butiken

 

Några försäljningar som nyligen blev avslutade med Kaffekassan

Åkarp IF: 18 224 kr

Åsaskolan: 13 255 kr

Nosaby IF: 15 611 kr

Gränbyskolan: 11 992 kr

Markaryds IF: 22 331 kr

Raoul Wallenbergs skolan: 19 992 kr

Kunskapsskolan Örebro: 6102 kr

IK Baltichov: 7992 kr

Craftstaden IBK: 11 343 kr

Änglagårdsskolan: 17 487 kr

 

Hur mycket pengar vill ni tjäna?

Hur många är ni i gruppen?

Skriv i rutan ovan.

Bra jobbat!

Skriv din e-post för att se resultatet.
Antal produkter ni behöver sälja för att tjäna

Vilket betyder att varje person behöver sälja runt

produkter för att nå ert insamlingsmål.
Starta försäljning

Tjäna pengar genom hållbara och exklusiva doftljus

Om ni fortfarande ställer er frågan ”vad kan man sälja med klassen?” så bör ni kasta ett öga på Elore Essentials.

Elore Essentials erbjuder skolklasser, lag och föreningar att tjäna pengar genom att sälja doftljus och bubbelljus.

Även Elore Essentials erbjuder en av marknadens högsta förtjänster där ni kan tjäna upp till 67 kr per såld produkt.

sälja ljus

5 fördelar med att sälja ljus med Elore Essentials:

  1. Bred målgrupp: Doftljus är en produkt som passar de flesta och har en bred målgrupp. Det är en gåva som kan användas av både män och kvinnor, i alla åldrar och tillfällen.
  2. Hög efterfrågan: Doftljus har en hög efterfrågan, särskilt under hösten och vintern när människor vill skapa en varm och mysig stämning i sina hem.
  3. Lågt pris och högförtjänst: Doftljusen kan köpas till ett relativt lågt pris, vilket gör dem till en populär produkt för försäljning, då det finns en god chans att kunden köper flera stycken.
  4. Enkel att sälja: Doftljus är en produkt som är enkel att sälja då många kunder är öppna för att prova nya dofter och blir ofta inspirerade av att se, känna och lukta på produkten.
  5. Varierande doftutbud: Det finns ett stort utbud av olika dofter att välja mellan när det gäller doftljus, vilket gör att man kan erbjuda en varierande och spännande produktlinje till sina kunder.

3 nackdelar:

  • Säsongsbaserat: Doftljus kan vara svårt att sälja under sommaren, och är mer lämpad för hösten och vintern.
  • Känslighet och allergier: Vissa är känsliga mot dofter och kan ibland vara allergiska och känsliga mot dofterna, vilket leder till att de hellre köper en annan produkt.
  • Doftpreferenser: I dagsläget har Elore endast 2 dofter vilket kan göra det svårt att sälja till de personer som vill ha en särskild doft.

 

Vad kan man sälja med klassen? Testa att sälja salami!

Om ni vill sälja saker till klassen så är även salami en populär produkt.

Salami har funnits väldigt länge på marknaden och är ett koncept som innefattar en delikatess, vilket få kan säga nej till. 

Om ni frågar er själva ”vad kan man sälja med klassen?” så är därför god salami ett alternativ att överväga. Förtjänsten är ofta bra och hos somliga företag kan ni behålla ca en tredjedel av det totala försäljningsbeloppet.

Fördelar med att sälja salami:

  • Välkänd produkt
  • Möjlighet att tjäna mycket pengar

Nackdelar:

  • Låg förtjänst
  • Högt pris på produkten
  • Vissa folk är trötta på salami

Sälja kakor till klasskassan

Vad kan man sälja med klassen? En populär produkt att sälja med klassen är exempelvis kakor.

Ett välkänt företag som ni kan sälja kakor via är Kakservice. Ni kan antingen beställa så många kakburkar ni tror ni kommer sälja med klassen, göra försäljningen, och sedan betala fakturan och behålla mellanskillnaden.

Det går att sälja kakorna med klassen innan ni beställer de faktiska kakburkarna och istället ta upp beställningar via en säljlista också. Detta är det mest rekommenderade alternativet av flera företag som hjälper skolklasser, lag och föreningar att sälja saker med klassen för att tjäna pengar till sina drömresor och annat.

Vad kan man sälja med klassen? Kakor så klart!

Fördelar med sälja kakor:

  • Billig produkt (70 kr, uppdaterat 15 Augusti 2023)
  • Välkänt koncept
  • Beprövad produkt
  • Omtyckta kakor

Nackdelar:

  • Kan bli lite tungt att bära alla kakor
  • Alla äter inte kakor och godis

Sälja till klassresa: Newbody 

Newbody är ett företag som hängt med riktigt länge nu, och även fast företaget främst inriktar sig mot idrottsföreningar så kan man som skolklass också sälja med de och tjäna pengar till klassresan. Det är ett klassiskt sätt för att sälja saker med klassen. 

Ni kan tjäna pengar genom att sälja moderna och kvalitativa sportkläder såsom underställ, strumpor m fl. De erbjuder även en webbshop som er grupp fritt kan dela till släktingar, vänner och andra som kan tänkas stödja er när ni säljer Newbody. Det finns även andra företag som specialiserar sig på enbart strumpor, om ni vill sälja strumpor i massor av olika färger och mönster.

Fördelar med kläder är:

  • Produkter som alla behöver
  • Kvaliteten är hög

Nackdelar:

  • Låg provision
  • Något höga priser för strumpor och träningskläder (men igen, kvaliteten är hög)

Sälja kryddor och tjäna pengar

Att sälja kryddor är ett intressant val av saker att sälja med klassen. Att sälja högkvalitativa kryddor kan vara väldigt lönsamt, med det kan också vara svårt att hitta äkta gourmet-kockar som köper kryddor.

Trots detta går det att sälja kryddor ganska smidigt dock. De inte tar upp så mycket plats och de flesta uppskattar några extra kryddor i köket.

Det finns flera företag som erbjuder detta, med flera olika kryddor såsom tacokryddor, orientaliska kryddor, saffran och mer. Detta går att sälja via både skolklasser och idrottsföreningar.

Andra saker att sälja med klassen är kryddor

Fördelar med kryddor:

  • Bra provision
  • Möjlighet att sälja saffran, tacokrydda eller choklad

Nackdelar:

  • Metoden är inte beprövad under en längre tid
  • Inte alla lagar mat flitigt och behöver fler kryddor

Hur mycket pengar vill ni tjäna?

Hur många är ni i gruppen?

Skriv i rutan ovan.

Bra jobbat!

Skriv din e-post för att se resultatet.
Antal produkter ni behöver sälja för att tjäna

Vilket betyder att varje person behöver sälja runt

produkter för att nå ert insamlingsmål.
Starta försäljning

Saker att sälja till klassen: Saffran precis innan jul

Att sälja saffran innan jul är bland det mest lönsamma man kan göra som skolklass, lag eller förening.

Folk är generellt mer givmilda kring jultiderna och det finns oändligt med möjligheter när det kommer till att använda saffran i köket.

Allt från traditionella lussbullar (även kallat “saffranskuse” eller “dövelskatt” förr i tiden) till persisika maträtter kan man använda saffran till.

Att sälja saffran är därför rekommenderat, men inte under hela året och ett hett tips om ni vill tjäna pengar till klassen.

 

Fördelar med att sälja saffran:

  • Perfekt att sälja innan jul när folk är extra givmilda
  • Låg vikt, det blir lättare att leverera till slutkund

Nackdelar:

  • Det går inte lika bra att sälja på våren
  • Saffran är generellt dyrt, så det kan vara svårt att få bra provision

 

 
 
 
 
 
Visa det här inlägget på Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ett inlägg delat av Kaffekassan (@kaffekassan)

Saker att sälja med klassen: choklad  
en god (och mumsig) idé!

Ett annat svar på ”vad kan man sälja med klassen” är att sälja choklad. Att sälja choklad med klassen är ett annat alternativ som växt fram under de senaste året som ett bra alternativ.

Choklad är något som uppskattas av många i Sverige, även fast det innehåller mycket socker. Och för de som vill unna sig så är en chokladbit ofta underbar.

Därför gör denna produkt sig extra lämpad som present, så om ni ska sälja choklad med klassen eller laget rekommenderar vi att informera era kunder om att det passar perfekt som en present (om personen inte äter choklad så ofta).

Choklad är saker man kan sälja med klassen

Fördelar med att sälja choklad:

  • De flesta tycker det är gott
  • Perfekt present
  • Låg vikt = enkel leverans

Nackdelar:

  • Onyttigt på grund av sockerinnehållet
  • Svårsålt till folk som inte gillar choklad

Andra saker att sälja med klassen: tulpaner till klassresan

Flera som ställer frågan ”vad kan man sälja med klassen?” borde överväga att sälja tulpaner.

Tulpaner är en produkt som lätt går att tjäna pengar på. Även om tulpaner är knepiga när det kommer till leveransen (de kan lätt gå sönder), så är det en fin produkt som många uppskattar.

När en klass eller lag säljer tulpaner är ett tips att förbereda bärkassar till blommorna. Tulpanerna går nämligen lätt sönder eller kan se halvt förstörda ut om de inte handskas varsamt.

Bonustips: att sälja tulpaner till julen kan även kombineras med att sälja julblommor.

 

Fördelar med att sälja tulpaner till klassresan:

  • En perfekt romantisk present
  • Hyfsat pris

Nackdelar

  • Det är inte alla som köper tulpaner
  • Kan gå sönder lätt

Sälja toapapper med klassen

 

Det behöver ju alla?

Andra saker att sälja med klassen är till exempel toapapper. Det är en produkt som är svår att argumentera emot, för vem behöver inte det?

Det är dock inte den roligaste produkten att sälja. Att ställa frågan “vill du köpa toapapper av mig?” till grannen eller en vän du känner lite halvt kan bli lite pinsamt om du inte har en självsäkerhet av stål.

Tänk på att om ni ska lyckas sälja saker med klassen är det lättaste om ni kan stå bakom produkten ni säljer. Att sälja toapapper med klassen kan upplevas som pinsamt, så en mer vardaglig produkt som t.ex kaffe kan vara lättare att sälja.

 

Fördelar med att sälja toapapper:

  • Det är verkligen alla som använder toapapper i Sverige
  • Bra pris

Nackdelar:

  • Kan vara pinsamt att sälja
  • Tar upp mycket plats vid leverans till skola eller klubblokalen

Sälja ljus för att få in mer i lag- och klasskassan

Ljus kan vi alla få mer av, och speciellt i Sverige.

Det är så himla lätt att man lever livet nästan helt i mörker när det är vinter i Sverige, det kan vara mörkt när man åker till jobber och mörkt när man är på väg hemåt igen.

Ljus livar upp vardagen och får en på bättre humör. Vem kan säga nej till det? Speciellt när era kunder samtidigt får stödja er i resan mot erat sparmål.

Fördelar med att sälja ljus:

  • Bra som present
  • En härlig produkt att köpa för att skämma bort sig lite
  • Livar upp vardagen

Nackdelar:

  • Kan ses som “onödigt”
  • Det är inte alla som köper ljus regelbundet

Goda saker att sälja med klassen: godis!

Det finns flera goda saker att sälja med klassen, och ett bra alternativ är godis.

Kakservice som nämndes ovan erbjuder inte bara skolklasser och föreningar att sälja kakor, utan man kan även sälja godis med deras koncept.

Godiset som är mest populärt är ”Lillebrors kola” och har en grön burk (dessa säljs precis som kakorna för 50 kr).

Så om ni frågar er själva vad man kan sälja med klassen så kan godis varmt rekommenderas.

 

 

Fördelar med att sälja godis:

  • Ungdomar gillar ofta godis, så det blir lättare att få de motiverade
  • Billig produkt
  • Fungerar okej som present

Nackdelar:

  • Alla kommer inte köpa på grund av att det är onyttigt och onödigt

Vad kan man sälja med klassen? Testa fröknäcke.

Det finns många svar på frågan ”vad man kan sälja med klassen?”, och ett av dessa svar är att sälja frökäcke. 

Eftersom det är en rådande hälsotrend har fröknäcke blivit en populärt produkt på senaste tiden. Denna trend visar inga tecken på att stanna upp heller.

Företaget Kakservice erbjuder er att sälja fröknäcke i kombination med kakor och godis. Tanken är att kombinera det onyttiga alternativet med något nyttigare.

Om era kunder skulle säga att de inte vill köpa godis eller kakor eftersom det är onyttigt så har ni ett motargument: ”Köp vårt nyttiga fröknäcke istället!”.

 

Fördelar med att sälja fröknäcke:

  • Billig produkt
  • Bra produkt att sälja i kombination med godis och kakor

Nackdelar:

  • Inte alla som äter fröknäcke
  • Låg provision (ca 20 kr per såld produkt)

Hur mycket pengar vill ni tjäna?

Hur många är ni i gruppen?

Skriv i rutan ovan.

Bra jobbat!

Skriv din e-post för att se resultatet.
Antal produkter ni behöver sälja för att tjäna

Vilket betyder att varje person behöver sälja runt

produkter för att nå ert insamlingsmål.
Starta försäljning

Saker att sälja med klassen: Praliner

Ett gott och trevligt alternativ till att sälja saker med klassen är att sälja praliner.

Om gruppen bestämmer sig för att sälja praliner kommer det nog uppskattas i många hushåll. Praliner är något som är perfekt att bjuda på om en har gäster hos sig och funkar även lika bra att ta med sig om man är bortbjuden och ge som tackpresent.

 

Fördelar med att sälja praliner:

  • Bra att bjuda på om man har gäster
  • Bra present om man blir bortbjuden på middag
  • Okej pris

Nackdelar:

  • Inte särskilt hälsosamt
  • Folk kan tycka det är för dyrt att köpa

Sälja julkort: Ett utmärkt val att tjäna pengar på vid jultider

Om ni undrar vad kan man sälja med klassen under vintertid så är julkort svaret på er fråga. 

Att sälja julkort är något er klass kommer ha enkelt att göra då nästan alla familjer i Sverige skickar ut julkort när det nalkas juletider. Tänk dock på när ni säljer julkorten. Det är inte lika enkelt att sälja julkort om ni t.ex har en försäljningsperiod på våren eller sommaren.

 

Fördelar med att sälja julkort:

  • De flesta hushållen behöver ett par stycken till varje jul
  • Roligt att sälja när det närmar sig jul då man själv får mer julkänsla

Nackdelar:

  • Otroligt säsongsbaserat, nästan rent av omöjligt att sälja julkort på sommaren

Sälja tvättmedel: Ingen vill bära smutsiga kläder

En smart idé på saker att sälja med klassen är att sälja tvättmedel. Det är en av de få saker som alla hushåll i Sverige behöver på en daglig basis.  Ingen vill ju gå runt i smutsiga och illaluktande kläder!

Om er grupp väljer att sälja tvättmedel kan ni nog räkna med att få sålt en hel del. Däremot tycker inte kanske ungdomarna som ska sälja tvättmedlet att det är särskilt roligt. Om ni t.ex ska tjäna pengar till klassresa måste det så klart vara roligt att sälja produkterna.

 

Fördelar med att sälja tvättmedel:

  • Alla hushåll i Sverige använder sig av tvättmedel
  • Kan inte ha för mycket tvättmedel hemma då det alltid går åt.

Nackdelar:

  • Man vill använda tvättmedlet man alltid använder
  • Kan bli tungt att bära runt på för ungdomarna när de ska dela ut det

Vad kan man sälja med klassen? Tandborstar så klart!

Det första ni tänker på när ni ställer frågan ”vad kan man sälja med klassen?” kanske inte är tandborstar. Faktumet är dock att ett par extra tandborstar i hemmet är perfekt att ha då man aldrig vet vem som kanske sover över.

Att sälja saker med klassen så som tandborstar kan dock vara rätt lätt. Tandborstar tar inte så stor plats och väger inte särskilt mycket när ni ska dela ut dem till kunderna.

Det finns några olika företag att välja mellan om er klass bestämmer er för att sälja tandborstar.

Tandborstar är saker att sälja med klassen

 

Fördelar med att sälja tandborstar:

  • Enkelt att sälja då de flesta kan behöva en, två extra tandborstar

Nackdelar:

  • Använder man en eltandborste behöver inte kunden någon

Vad kan man sälja med klassen? Té!

När ni frågar er själva ”vad kan man sälja med klassen?” bör ni överväga té.

Det som är bra med att sälja té är att det är lättsålt. De flesta svenskarna älskar att dricka té och många väljer det istället för kaffe. Om er grupp vill sälja saker till klassen är alltså té ett bra förslag då det finns flera olika företag som erbjuder té i sitt sortiment.

En utmaning med att sälja té som produkt är att somliga har sitt favoritté och kanske inte vill lägga pengar på nya sorter.

 

Fördelar med att sälja té:

  • Nästan alla svenskar dricker té om de blir bjudna på det
  • Det finns oftast många alternativ av te man kan välja mellan

Nackdelar:

  • Folk kan vara kräsna när det kommer té
  • De flesta har oftast sitt favoritté

Sälja fryspåsar: Något som alltid behövs i alla hushåll

En av många lättsålda saker att sälja med klassen är fryspåsar.

Alla hushåll behöver fryspåsar då det är en förbrukningsvara som man aldrig kan ha för mycket. Att sälja fryspåsar är dock kanske inte lika roligt att sälja som t.ex. choklad eller annat godis.

När man har en gruppförsäljning är det bäst att man väljer något som gruppen kan känna sig motiverad att sälja. Om inte gruppen känner sig motiverad blir inte försäljningen bra. Det är därför viktigt att ni säljer produkter som ni i gruppen tror på och vill tjäna pengar på.

Är en grupp intresserade av att sälja fryspåsar finns det olika aktörer på marknaden som erbjuder detta.

 

Fördelar med att sälja fryspåsar:

  • Alla hushåll behöver fryspåsar
  • Det är en lättsåld produkt

Nackdelar:

  • Kanske inte är så roligt att sälja för ungdomarna

Sälja saker till klassen: Polkagrisar

Ytterligare en av många lättsålda produkter att sälja med klassen är polkagrisar.

En polkagris försäljning kan ofta lyckas om er grupp väljer att sälja stora mängder. En utmaning att sälja polkagrisar kan dock vara att inte alla tycker om smaken.

Att sälja polkagrisar med klassen kan dock vara otroligt roligt, och det gör mycket för huruvida en försäljning lyckas eller inte.

 

Fördelar med att sälja polkagrisar:

  • En rolig produkt att sälja för ungdomarna

Nackdelar:

  • Behöver sälja många för att gruppen ska få ihop pengar
  • Alla tycker inte om polkagrisar
 
 
 
 
 
Visa det här inlägget på Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ett inlägg delat av Kaffekassan (@kaffekassan)

Sälja saker till klassen: Hembakat

Att tjäna pengar till klassen eller laget genom att sälja bakverk är en utmärkt idé. Dessutom är det både roligt och belönande, och kan lära er nya färdigheter som är användbara i framtiden.

Att sälja egna bakverk går också att göra på flera ställen; ni kan ställa er på ett lokala torg,  framför en butik, på skolans evenemang eller under en match om ni säljer med laget.

För att komma igång, ta först reda på vilken typ av bakverk du vill göra. Bestäm sedan hur mycket tid och pengar du har att investera i att göra dem, sedan är det bara att baka och börja sälja!

Kanelbullar: saker att sälja med klassen

 

Fördelar med att tjäna pengar genom att sälja hembakat:

  • Det finns många olika bakverk ni kan göra; bullar, kakor, och pajer är bara några exempel
  • Att sälja bakverk på temadagar så som kanelbullens dag (4 oktober), chokladbollens dag (11 maj) eller pajdagen (14 mars) ger ofta goda resultat
  • Ni kan sätta era egna priser

Nackdelar: 

  • Folk kan vara allergiska mot vissa ingredienser vilket kan göra att ni tappar vissa kunder.

Sälja second hand: Gör en tjänst för miljön och andra

Ytterligare ett förslag att tjäna pengar till klass- och lagkassan är att sälja gamla kläder och utrustning som ni inte längre använder. Detta är också ett bra sätt att minska avfallet och på så vis göra en tjänst för miljön.

Att sälja second hand är också lätt. Du kan också organisera det själv i ditt närområde och få folk att komma och köpa dina varor.

Fördelar med att tjäna pengar genom att sälja second hand:

  • Att sälja second hand är ett miljövänligt alternativ till att köpa nytt
  • Du kan tjäna mycket pengar om du har intressanta föremål till salu
  • Det ger människor en möjlighet att köpa föremål till ett lägre pris än att köpa allt nytt, vilket innebär att de får tillgång till saker som de kanske inte skulle ha kunnat köpa annars.

Nackdelar:

  • Det kan ibland vara svårt att göra sig av med saker om det finns ett sentimentalt värde i det du vill sälja
  • Kvaliteten på de begagnade varorna kan skilja sig från vad köparna förväntade sig, vilket kan leda till att vissa drar sig från att handla.

Djurpassning: Ta hand om grannens hund och katt

Ni behöver nödvändigtvis inte sälja saker med klassen. Att erbjuda tjänster som t.ex djurpassning är ett utmärkt sätt att hjälpa grannen och samtidigt tjäna mer pengar till klassen eller laget.

Att ta hand om ett djur kräver ett stort ansvar och tillit, så det är viktigt att den du erbjuder att hjälpa litar på dig och känner sig trygg att lämna sitt eller sina djur med dig.

Fördelar med att tjäna pengar genom djurpassning:

  • Det är roligt och givande att ta hand om djur i nöd och samtidigt få betalt.
  • Du kan erbjuda ytterligare tjänster som hundpromenader eller djurvård, vilket kan öka det du tjänar

Nackdelar:

  • Alla djurägare känner sig inte bekväma med att någon de inte känner ska ta hand om deras djur
  • Om du eller någon familjemedlem är pälsallergiker kan det vara svårt att tjäna pengar genom djurpassning

Trädgårdsarbete

Ett grönare sätt att tjäna pengar på

 

Ni behöver inte sälja saker med klassen för att tjäna pengar. Trädgårdsarbete är ett alternativt och lönsamt sätt att tjäna pengar på om du har gröna fingrar och känsla för design. Om du dessutom bor i ett område med mycket trädgårdar finns det potential för många kunder och goda möjligheter att tjäna pengar på.

Fördelar med att tjäna pengar genom trädgårdsarbete:

  • Att arbeta utomhus är både nyttigt och uppfriskande
  • Trädgårdsarbete ger bra fysisk träning och kan bidra till att förbättra din fysiska hälsa överlag 
  • Du kan lära dig mer om växter och deras användningsområden

Nackdelar

  • Det kan vara slitsamt att jobba fysiskt
  • Kläder kan lätt bli smutsiga och slitna

Läxhjälp

Lär ut dina styrkor och tjäna pengar

 

Att erbjuda läxhjälp i olika skolämnen är inte bara en fantastisk möjlighet att hjälpa andra, det är också en ovärderlig chans för dig att tjäna pengar.

Genom att sprida kunskap och erfarenhet kan du hjälpa elever att få bättre resultat i sina ämnen samtidigt som ni själv tjänar pengar på ett meningsfullt och givande sätt. Dessutom finns det alltid ett behov av kvalitativ läxhjälp. Så ta chansen att förbättra din inkomst och hjälpa någon på vägen till framgång genom läxhjälp!

Fördelar med att tjäna pengar genom läxhjälp:

  • Du kan sköta allt arbete på distans
  • Det finns många elever som behöver hjälp i olika ämnen
  • Du behöver inte dyr utrustning för att hjälp elever

Nackdelar:

  • Somliga elever föredrar att sitta i samma rum medan du lär ut, vilket kan betyda att det kostar och tar tid att åka till samma plats
  • Det kan ta lång tid att förbereda sig

Sälj saker till klassen med skoldisco

Med ett skoldisco kan ni sälja saker till klassen på ett roligt och festligt sätt.

Det går också att sälja saker till klassen på skoldiscot. Förutom att ta betalt för inträde så kan ni sälja, lotter, godis, läsk, snacks, m.m. Det är dessutom ett perfekt tillfälle att vara kreativ och höja stämningen med bra musik och roliga aktiviteter.

Fördelar med att tjäna pengar med skoldisco:

  • Det finns många inkomstkällor; inträde, försäljning av förfriskningar, lotter, etc.
  • Det brukar dra till sig mycket gäster som kan bli kunder
  • Det är ett roligt sätt att tjäna pengar

Nackdelar:

  • Det kan vara dyrt att organisera och vara värd för ett skoldisco, beroende på hur stort det är
  • Det kräver stort ansvar då du också måste övervaka alla så att ingen blir för stökig

Talangshow

Tjäna pengar på det du kan bäst

Alla har talanger och att kunna utföra det som du och dina vänner gör bäst är både ett roligt och givande sätt att tjäna pengar på.

Genom att hålla i en talangshow kan du dessutom ta ut inträdesavgifter, sälja förfriskningar, och erbjuda fina priser till vinnarna i olika kategorier som sång, dans, komedi eller någon annan typ av framträdande.

Fördelar med att tjäna pengar på en talangjakt:

  • Det kan vara ett mycket underhållande sätt att tjäna pengar
  • Det finns gott om utrymme för kreativitet och personlig anpassning
  • Många talangjakter som har varit framgångsrika har haft sponsorer som kan hjälpa till med kostnaderna och ge extra inkomster.

Nackdelar:

  • Det kan vara mycket arbete att organisera och vara värd för en talangshow
  • Scenskräck kan göra det svårt att motivera någon att ställa sig framför en publik

Städtjänst

En rent sagt uppskattad tjänst

Att erbjuda städhjälp till de som kanske inte längre orkar eller hinner är också ett bra sätt att tjäna pengar utan att sälja saker med klassen eller laget.

Du kan erbjuda dina tjänster till lokala företag, kontor eller till och med privata hem. Du kan också specialisera dig på specifika områden som att organisera och städa garage eller källare. Oavsett vad så kommer dina kunder känna sig glada och välkomna när de kommer till välstädade hem eller kontor!

Fördelar med att tjäna pengar genom städning:

  • Städning kan gå fort och därför ett snabbt sätt att tjäna pengar
  • Efterfrågan på städning är ofta stor, så det finns många potentiella kunder
  • Det kan vara mycket tillfredsställande att hjälpa människor som inte kan göra det själva

Nackdelar:

  • Det kan vara fysiskt ansträngande att utföra samma typ av städning flera gånger
  • Om du är allergisk mot damm så kan det vara svårt att jobba med städning

Målarhjälp

Hjälp någon att måla om huset eller staketet

Att erbjuda målarhjälp i grannskapet kan vara ett suveränt sätt att tjäna extra pengar. Du kan erbjuda dina tjänster för att hjälpa någon att måla om sitt hus, staket eller andra strukturer i området. Att hjälpa dina grannar att måla om kommer också göra dig och dina grannar stolta och nöjda när ni kan se resultatet av ditt arbete!

Fördelar med att tjäna pengar genom att måla:

  • Målning är ett relativt enkelt jobb att göra så du kan tjäna pengar snabbt
  • Det är ett kul sätt att hjälpa folk som inte kan kan måla om själva
  • Att måla är en bra kunskap att lära sig för egna hemmaprojekt

Nackdelar:

  • Målning kan vara kladdigt och kräver en del förberedelser innan du börjar
  • Det kan ta långt tid att måla
  • Bra färg kan vara dyrt

Byta bildäck

Byt däck på bilar och tjäna extra pengar

Att tjäna pengar genom att byta däck är en enkel och smart idé. Du behöver heller inte några avancerade verktyg, och med lite övning kan du snabbt lära dig hur du byter däck på en bil och tjänar pengar utan att sälja saker med klassen eller laget.

Fördelar med att tjäna pengar genom att byta däck:

  • Du skulle spara dina kunder en hel del tid och energi eftersom det tar lång tid att byta däck
  • Att byta bildäck är mycket prisvärt och kan ge dig en stor chans till vinst

Nackdelar

  • Oftast svårt att hitta kunder på vintern och sommaren
  • Att byta däck kan vara slitsamt och tidskrävande om du inte gjort det innan

Sammanfattning om vad kan man sälja med klassen eller laget

Du har nu fått 30 svar på frågan ”vad kan man sälja med klassen”.

I grund och botten spelar det inte så stor roll som ni kan tro att välja en lättsåld produkt. Att lyckas med en stor försäljning eller inte beror främst på er grupps motivationsnivåantal personer som ni säljer till, och hur mycket tid ni lägger ner på det.

Självklart finns det bättre produkter och sämre produkter att sälja med klassen, men produkten i sig inte är en garanti för att ni ska lyckas. Jag rekommenderar alltid mina nära vänner att testa på en kaffeförsäljning när de ska samla ihop pengar till sin grupp – eller åtminstone en förbrukningsvara. 

Förbrukningsvaror som vi köper ofta — som tandkräm, rakblad, mat, dryck — är produkter som alla behöver. Så se till att sälj något som folk faktiskt behöver, så gör ni era kunder nöjda och kan tjäna ihop en rejäl summa till er grupps mål!